čeština English

Novinky

 

 

 

Stuckismus v novém vydaní Movements in art since 1945

 

Nové vydání klasického úvodu do umění od konce druhé světové války. Tento klasický úvod do vizuálního umění od roku 1945 byl poprvé od roku 2001 revidován, aktualizován a doplněn. Jsou shrnuty pohyby, trendy a jednotliví umělci od abstraktního expresionismu až po současnost, jako je pop art, konceptuální umění, performance, minimální umění, neexpresionistické a figurativní malby, Young British artists a globalizovaná umělecká scéna dvacátého prvního století. Nová kapitola o umění od roku 2000 zahrnuje diskusi o dílech Banksyho a Ai Weiweiho, jakož i nejnovější trendy v umění z Ruska a východní Evropy. 

 


Edward Lucie-Smith píše s mimořádnou jasností a silným smyslem pro vyprávění, demystifikuje práci desítek umělců a odhaluje, jak se umělecký svět interagoval a globalizoval. Téměř 300 obrazů klíčových uměleckých děl sahá od obrazů Jacksona Pollocka přes graffiti z osmdesátých let v New Yorku, landart sedmdesátých let až po současné malby z Číny a videa z Japonska. Kniha je stejně globální, jako umění se stalo v 21. Století a je také svým způsobem i učebnicí moderního umění.

Pro české čtenáře je mimořádně zajímavá kapitola, která se věnuje stuckismu, kde jsou výslovně zmiňováni malíři Jiří Hauschka a Jaroslav Valečka.